📌Хемифузомите могат да ни помогнат да разберем как се проявява болестта на Алцхаймер 📸UVA Health
🧐👉Никой не познава собственото ви тяло така добре, както вие самите, но точно когато си мислите, че сте видели всичко, което може да се види, учените са открили нова част от човешкото тяло, която никой от нас не е виждал преди.😲 Не, те не са открили тайна 207-ма кост в тялото на възрастен човек, но с този медицински пробив се смята, че той би могъл да даде тласък на изследванията на едно от най-опустошителните заболявания в света.
🧐👉Човешкият ум остава загадка, особено с напредване на възрастта и с появата на болести като Алцхаймер, които ни отнемат последните ни години. Екип от учени от Университета на Вирджиния е открил съвсем нова част от ума, която има потенциала да ни помогне да разберем повече за болестта на Алцхаймер.
🧐👉Доцент Сехам Ебрахим и нейният екип откриха нова част от човешка клетка, като органелът е наречен „хемифузома“. Наблюдавайки нишки, които помагат за поддържане на формата на клетките, Ебрахим забеляза хемифузомата. Подобно на органите в нормален размер в телата ни, органелите в клетките са специфични структури, всяка от които има свои собствени здравословни функции.
🧐👉 Тази нова структура се появява на 3D изображения, като екипът в крайна сметка наименува хемифузомата и предположи, че тя участва в сортирането, рециклирането и изхвърлянето на протеини в човешките клетки. Ебрахим описва формата като подобна на снежен човек, носещ шал, така че си представете малка глава, прикрепена към по-голямо тяло, разделени от тънка рамка.
💡Хемифузомата е с диаметър само около 100 нанометра, което я прави по-малка от половината на размера на вече мъничка митохондрия. Учените успяха да локализират хемифузомите, използвайки техника на криоелектронна томография (cryo-ET), която бързо замразява клетките, за да запази структурата им.
👉В интервю, доцент Ебрахим обясни:
„Това е като моментна снимка във времето, без никакъв химикал или петно.“
🧐👉С тази техника на изобразяване те надникнаха вътре в клетките в много естествено състояние, като гледане в стъклени топки. В статия от май 2025 г., публикувана в Nature Communications, екипът потвърди, че макар да са успели да докажат съществуването на хемифузомата, те все още не са определили точно какво прави тя, нейния жизнен цикъл или нейния състав.
🧐👉Въпреки това, Ебрахим предполага, че хемифузомите са предшественици на определени везикули и биха могли да играят ключова роля в рециклирането или изхвърлянето на клетъчните мембрани. Тъй като това помага за предотвратяване на натрупването на отпадъци в клетките, които биха могли да попречат на функционирането им, хемифузомите са потенциално свързани с начина, по който се проявява болестта на Алцхаймер. Като се има предвид, че болестта на Алцхаймер може да се отдаде на неправилното изчистване на анормални протеинови плаки в мозъка, Ебрахим се надява да продължи изследванията си. Що се отнася до революционното откритие, тя заключи: 👇
„Без криоелектронна томография щяхме да пропуснем това откритие.“
👉Гледайки този сравнително нов начин за изследване на човешкото тяло, тя развълнувано възкликна:👇
„Вероятно има цял свят, който все още трябва да открием.“
🔗Източник: UNILADTECH
📸Източник снимки: istock