👉Вкаменелостта е намерена в дупка с дълбочина от 230 метра, изкопана за проучване на потенциала за геотермално отопление за музея. Откритието не е толкова впечатляващо визуално, но въпреки това, шансовете за намиране на фосилния образец с формата на шайба за хокей са изключително малки. Работниците в музея се опитват да разберат вероятността да бъде улучен динозавър през дупка, широка около 5 см, дори в регион с доста голям брой подобни вкаменелости.
„Намирането на динозавърска кост в земните недра е все едно да улучиш дупка от Луната. Невероятно е и супер рядко“, заяви Джеймс Хагадорн, уредник в отдел геология в музея.
👉Само две подобни находки са открити в проби за сондаж в света, та какво остава за територията под музей за динозаври, смятат представители на институцията. Предполага се, че прешленът е на малък растителнояден динозавър. Той е живял в късната креда, преди около 67,5 милиона години. Според учените, удар на астероид е сложил край на ерата на динозаврите преди около 66 милиона години. Близо до костта в сондажа е намерена и вкаменена растителност.
„Това животно вероятно е живяло в блатиста местност, която по онова време е била гъсто покрита с растителност“, каза Патрик О'Конър, куратор на отдел палеонтология в музея.
👉Сред откритията в областта през последните години са вкаменелости от тиранозавър рекс и трицератопс. Според О'Конър новият фосил е най-старата и дълбоко открита находка в Денвър.
🔗Източници: