👉В сърцето на провинция Баранка, високопланинско плато на около 600 м надморска височина – неочаквано се появява чудото на древността: изгубеният град Пенико. Разкопки, продължили повече от осем години, изваждат на бял свят близо 18 каменни и глинени постройки – ритуални храмове, жилищни комплекси и кръгъл церемониален площад, разположен на тераса с изглед към културно-приморските и вътрешноанандските територии.
👉Със своята възраст между 1800 и 1500 г. пр. н.е., Пени̇ко се явява като „преходен мост“ след упадъка на цивилизацията Карал – най-древната в Америка, възникнала около 3000 г. пр. н.е. и наричана „американските пирамиди“ заради монументалната си архитектура . Д-р Рут Шейди – археоложката, водила разкопките и на Карал – обяснява значението му:
„Пени̇ко е стратегически разположен като център за търговия и културен обмен между крайбрежните, планинските и амазонските общности“ .
📸 The SUN
👉Издълбани в стените на централния площад откриват стилизирани изображения на "путуту" – свирки от морски кончета, използвани за религиозни и комуникационни ритуали (вероятно за приземяване на церемонии или съобщения на дълги разстояния). В глинени постройки учените боравят с находки като човешки и животински скулптури, ритуални предмети, мъниста и огърлици от миди и черупки – свидетелства за богато духовно и социално устройство.
📸 The Sun
🧐Археологът Марко Мачакуай от Министерството на културата посочва, че Пени̇ко представлява „продължение на обществото Карал“, оцелял чрез климатичен стрес и адаптация – доказателство за многоизмерна трансформация и устойчивост. Това откритие обогатява културно-научната карта на Перу – страна, прочута с Ма̀чу Пикчу и линиите на Назка, но вече носеща още един древен град – пазител на дълбока мъдрост и истории от далечното минало.
🔗Източник: UNILADTECH
📸Източник снимки: : gettyimages