Пандемията от инсулинова резистентност – мит или реалност?👀

1 874

👉 Терминът „пандемия“ се използва условно за инсулиновата резистентност, тъй като тя не е инфекциозно заболяване, но засяга все по-голям дял от населението по света. 👀👇

Cool News

🧐Тази диагноза се превръща в глобален проблем, от които страдат все повече и повече хора, като заболяването се подмладява и засяга дори и деца. Именно затова е необходимо  да се предприемат мерки, чрез които да се повиши съзнанието на обществото с цел по-добра превенция.

👉 По темата в „Доктор Здраве с Мария“ Podcast говори д-р Мария Калинкова - специалист по Ендокринология и болести на обмяната към Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда болница, София.

🧐Какво представлява инсулиновата резистентност и какви са основните ѝ симптоми?

👉В днешно време все повече се говори за така наречената инсулинова резистентност, обвързвайки този термин с редица други заболявания като наднорменото тегло, затлъстяването,  поликистозата на яйчниците и захарния диабет. Но малцина знаят реално какво точно представлява това състояние?

👉При инсулиновата резистентност клетките в тялото намаляват чувствителността си към хормона инсулин, който регулира усвояването на  кръвната захар. Най-просто това отклонение може да се сравни със заключена врата, като ключът който отключа е именно инсулинът, за да може захарта да навлезе в клетките и да послужи за енергия.

👉Основните симптоми включват умора, повишен глад предимно за сладки и тестени храни, пристъпи на прилошаване и прималяване, трудна концентрация, увеличаване на теглото, особено в областта на корема. Състоянието често остава незабелязано, докато не доведе до по-сериозни здравословни проблеми.

🧐 Рискови фактори и честота на диагностициране

👉През последните десетилетия случаите на инсулинова резистентност нарастват значително. Основните рискови фактори включват нездравословна диета, заседнал начин на живот, стрес и генетична предразположеност. Увеличаването на затлъстяването глобално допринася за честотата на диагнозата, но това не е златно правило, дори слаби хора привидно могат да страдат от инсулинова резистентност. Разковничето е балансът в тялото между мастната и мускулната тъкан. Колкото повече мастна тъкан има човек поради наднормено тегло, затлъстяване и липса на физическа активност, толкова по-склонен е да има инсулинова резистентност.

🧐 Връзка с други заболявания

👉Инсулиновата резистентност е предшественик на сериозни здравословни заболявания. Ако си представим пътят на развитие на захарния диабет като една пътечка, най-първата спирка от тази пътечка е именно инсулиновата резистентност. Оставайки нелекувана и неразпозната тя може да доведе до наднормено тегло, предиабет и като краен резултат  диабет тип 2, който носи след себе си сърдечно-съдови заболявания и метаболитен синдром. Навременната диагностика е ключова за предотвратяване на тези усложнения.

🧐Диагностика и лечение

👉За диагностицирането на инсулиновата резистентност на първо място е важно да се проведе консултация с ендокринолог, който да оцени състоянието и да назначи изследвания. Златен стандарт за установяване на това отклонение е тестът обременяване с глюкоза с изследване на инсулинови нива. Чрез изследването се оценява най-пълно обмяната на въглехидратите и нуждата от инсулин за обработването им.

👉Инсулиновата резистентност е лечимо състояние, като основна роля в лечението има промяна в начина на живот – здравословно хранене, редовна физическа активност, достатъчно сън и намаляване на стресовите фактори в ежедневието. При по-тежки случаи на инсулинова резистентност или предиабет се включват медикаменти, които имат за цел да подобрят чувствителността към инсулин на мускулната тъкан и черния дроб, т.н. „инсулинови очувствители“,  но те са допълнение към промяна в начина на живот. При тежки случаи на инсулинова резистентност, наднормено тегло и затлъстяване в съображение влиза и бариатричната/метаболитна хирургия.

🧐Препоръки и перспективи

Инсулиновата резистентност и затлъстяването като последствие са все по-широко срещана патология сред населението. Именно затова трябва да се обърне повече внимание на това състояние с цел превенция на захарния диабет тип 2 и сърдечносъдовите заболявания. Важно е да се подчертае нуждата от повишена осведоменост и  насърчаването още в детска възраст на изграждането на здравословни навици и профилактика. Инсулиновата резистентност е един от съвременните  „бичове“, като е важно да се подобри информираността за рисковете от нея и до какви последствия може да доведе. Един от ключовите моменти е да се обсъжда повече нуждата от здравословно балансирано хранене с редовен хранителен прием, физическа активност и регулярна профилактична консултация с ендокринолог при фамилна обремененост за  захарен диабет, наднормено тегло и инсулинова резистентност.

👉Д-р Мария Калинкова завърша медицина в МУ-София с отличие през 2016г.

Към момента работи като специалист ендокринолог в Аджибадем Ситиклиник Токуда Болница, Клиника по вътрешни болести, Отделение по ендокринология, както и към ДКЦ Токуда. От 2021г.  до момента работи като хоноруван асистент по пропедевтика на вътрешните болести, вътрешни болести и  ендокринология към СУ- София. Научните й интереси са свързани със затлъстяването, метаболитния синдром, репродуктивните нарушения и заболяванията на щитовидна жлеза  и репродуктивни нарушения. От 2021г. се заминава с менажиране ендокринни токсичности при  онкоболни пациенти, като участва в редица симпозиуми, конкгреси и семинари по темата. Д-р Мария Калинкова има редица участия в научни форуми и конгреси в България и извън страната. Автор и съавтор на публикации в медицински списания в България и чужбина.

Източник:

RadioVeselina

 

K-Beauty пролетен glow-up: 10 продукта, които Gen Z обожава 💅🌸
Доказаха, че човешки навик може да бъде опасен за здравето ни!🤩
В коя страна ще спрат Слънцето?🤔☀️
Тройка по никое време: Добродетели и религия в училище – да или не?💥
Вижте как ChatGPT спаси живота на жена!💥👀
Стани звездата на бала с тези 5 прически 💫💇‍♀️
Slay на бала: Най-trend рокли за випуск 2025, които ще те превърнат в звезда💫✨
Вижте най- trend-и абитуриентските костюми за мъже от випуск 2025!😎
Кak премина премиерата на "Thunderbolts*": Новата звезда на Marvel🎬💥
Олимпиадата на любовта слага край на индивидуалните изпитания в “Един за друг”🥰
Съжалява ли Асен Блатечки, че е оставил спорта, за да се занимава с актьорско майсторство?👀
VIRAL аромати по които GenZ откача👀😏
Тейлър Суифт с концерт в България?
Вдъхновяващата история на Емилия Кларк– Драконовото сърце, което победи смъртта🔥
Скандално: Защо от The Met Gala 2025  избраха черните костюми? 💥🤔
София посреща големия финал на “Sesame Турнири на волята” тази вечер⚔️💥
📰 Травма и шок: Жената, която откри, че е спала с брат си след ДНК тест! 😱
Кой донесе първи медал за България на световното първенство по борба?💪
Той е пропускал работа 6 години и НИКОЙ не е разбрал?
Нов конкурент на TikTok?! ВИЖТЕ!😱💥
Едуард от Hell’s Kitchen: Струвам повече от 100 бона!💥
NOVA представя документално риалити – „Домът на мечтите“💥🤩
Здрава кожа с д-р Макенджиева в The Voice Cast!✨
Марина от Hell’s Kitchen: „Мечтая за брак с Шкодров и собствен ресторант“🔥
Илиян Любомиров: Родителите най-много имат нужда от спокойствие👀🤩
Тя е "ЕКОСЕКСУАЛНА", но има ВРЪЗКА С ДЪРВО 😳🤯
Раздялата на Мъск с Амбър Хърд го промени до неузнаваемост!😲
124 светлинни години ни делят от планета с извънземен живот ?!👽👀
Провал ли е новият сезон на The White Lotus? 🎬👀
Нов кандидат за водещ на “Капките”. Кой е той? 👀😬
Тимъти Шаламе и Кайли Дженър заедно  на Coachella💖
Край на купона: 'The Sex Lives of College Girls' официално отменен след 3 сезона📽️
Геймърите откачиха: коя конзола ги накара да не стават от стола?🕹️
Разкриха каста за сериала Хари Потър. ВИЖТЕ!✨
Велики понеделник: Рестартът, от който не знаеше, че имаш нужда🌞👇
Бачорски за изневерите, парите и Hell’s Kitchen🔥