🎬Нов филмов жанр само с чернокожи актьори?😲

1 229

🎬Авторът на научна фантастика Н. К. Джемисин споделя, че е обичала „Семейство Джетсън“ като дете, фантазирайки как ще вземе летяща кола на училище благодарение на космическата визия за 21 век. Но докато гледала повторения като възрастна, тя забелязала, че няма „никой дори леко кафяв персонаж“ и че „дори семейният андроид е озвучен от бял актьор“🤩

 

„Работата е там, че не-белите хора съставляват по-голямата част от населението на света, както сега, така и през шейсетте години, когато е създаден филмът“, пише Джемисин в есе от 2013 г. „И така, какво се случва с всички тези хора в съзнанието на създателите на този филм?“

 

 

👉Това е въпрос, който мнозина задават за научната фантастика, жанр, който някои възхваляват заради прогресивните си въображения и изображения на бъдещето, но други призовават за минимизиране или заличаване на цветнокожите хора – в литературата, телевизията и филмите.🎬

 

 

⭐Жанрове като афрофутуризма са смесили научна фантастика с чернокожа и африканска култура, научната фантастика и фентъзи писанията на Джемисин и Октавия Бътлър са високо ценени, а любими герои като Ухура от „Стар Трек“ са оставили трайна следа в популярната култура. Въпреки това, научната фантастика и прилежащите й категории като хорър често се фокусират върху белите герои и техните преживявания, а черната публика исторически е била пренебрегвана от мейнстрийм проектите.

 

 

🎬През последните години успехът на филми като „ Get Out ” и „ Black Panther ”, както и на телевизионни сериали като „ Watchmen ” на HBO показа, че има глад за чернокожи истории в научната фантастика и хоръра – и че тези разкази имат масова привлекателност. Този успех и последвалите фантастики и заглавия на ужасите също доказват, че чернокожите фенове на тези жанрове – които отдавна искат да видят подобни истории на екрана – са били тук през цялото време.

 

👉Ранните научно-фантастични филми като сериализирания от 1936 г. „Флаш Гордън“ и телевизионни предавания като оригиналния „Изгубени в космоса“ (1965-1968 г.) са известни със своите изображения на бъдещето извън този свят. Но подобно на „Семейство Джетсън“, те се съсредоточават върху белите герои, без нито един черен герой в главните роли. Злодеят от „Флаш Гордън“ Минг Безмилостния – изигран от бял актьор – сега се смята за расистки стереотип, вдъхновен от идеологията на „ Жълтата опасност “.😎

 

 

🌞Когато се появиха черни герои в началото, това беше „обикновено, за да не се каже нещо относно раса или дикриминация. Това отразява тази концепция да не се гледа на чернокожите като хора и като част от по-широкото човечество“, казва Иташа Л. Уомак, автор на „Афрофутуризъм.👌

 

 

👉От средата до края на 60-те се сигнализира за промяна с Ерта Кит, която поема ролята на Жената котка в телевизионния екшън „Батман“ и Нишел Никълс като лейтенант Ниота Ухура в „Стар Трек“ – роля, смятана за новаторска и до днес . Легандарният сериал "Стар Трек" продължава с участието на Упи Голдбърг, Левар Бъртън и Ейвъри Брукс в запомнящи се роли през 80-те и 90-те години. Докато „Стар Трек“ често се аплодира за разнообразни актьорски състави и за някои силни изказвания относно расата, някои зрители извикаха стереотипите от реалния свят в определени изображения на измислени видове.🎬

 

 

⭐По-нови епизоди на „Стар Трек“ като „Дискавъри“, със Сонекуа Мартин-Грийн като първата чернокожа главна женска роля в поредицата, включват „напълно състезаващи се герои и нарушават приетия канон на „Стар Трек“ по интересни начини“, каза Исая Лавендър III, Стърлинг Гудман, професор по английски език в Университета на Джорджия, който специализира в областта на расата и етноса в научната фантастика.

 

 

👉Има обаче други области, в които научната фантастика е изправена пред въпроси относно отношението си към расата. „Научната фантастика дълбоко се припокрива с расата и расизма с нейните извънземни, изкуствени хора и сценарии“, каза Лавендър в имейл. „Защо създателят на Skynet в поредицата„Терминатор“ е черен маниак, но лидерите на човешката съпротива са бели, героинята е бяла, както и самият терминатор е бял?“🤣

 

 

👉Междувременно във филмите на ужасите черните герои често са тези, които са убити първи. Изпепеляване на героя е толкова често срещан похват, че вдъхнови лозунга на тазгодишната комедия на ужасите „ Почерняването “ — „Не можем всички да умрем първи в пожар“.

👉Това е вид повтаряща се сюжетна точка, за която човек може да не мисли много първоначално и подобни клишета могат да станат лесни за нормализиране чрез шеги, каза Джуджу Грийн, който публикува филмови коментари на повече от 3 милиона последователи в TikTok . Но когато зрителите гледат нещо, което подкопава подобни разкази, това може да направи впечатление - и да ги накара да търсят телевизия и филми с по-свеж подход.

 

 

„Дълбоко синьо море“, който Грийн описа като „ужасен филм“, но „все пак класика сам по себе си“, беше първият път, когото видя черен герой, изигран от LL Cool J, като в края той оцелява след научнофантастичен филм на ужасите.

„Това беше един от първите пъти, когато казах, „Това може да се случи?“ той припомни, като същевременно призна, че героят на Самюел Л. Джаксън във филма от 1999 г. „Безлавно“ не успя. „Мислех, че това е наистина страхотно.“

 

 

⭐„Black Panther“, „Get Out“ и сериали като „Watchmen“, които поставят светлината на прожекторите върху расовото клане в Тълса , трагична и дълго непризната част от историята на чернокожите, в никакъв случай не са първите примери за черна научна фантастика и хорър. Пуснати в непосредствена близост между 2017 г. и 2019 г., те накараха хората да говорят – и в случая с филмите , видяха някои големи боксофис числа – което показва, че сюжетните линии на черните могат да говорят на широка публика.

 

 

🎬Оттогава зрителите видяха излизането на сериали като „Lovecraft Country“, „The Underground Railroad“ и „Swarm“. Поредицата Marvel Disney+ „Соколът и зимният войник“ се задълбочи в проблемите, свързани с расите в Съединените щати. “Us” и “Nope” на Джордан Пийл бяха дългоочаквани преди съответните им премиери по кината. Тази година филми като „The Blackening“ и „ They Cloned Tyrone “ са отлични примери за жанров стил, които подчертава много специфичен културен опит на чернокожите. Това, което започна като „проливане“, доведе до „силно поразителни чернокожи истории сред този слой от научна фантастика и ужаси“, каза Грийн.

 

 

„Независимо дали това е вярно или не, мисля, че част от това може да са били студиата, които са изпитвали натиск, особено през и след лятото на 2020 г. , за да влагат парите си на глас, когато става дума за подкрепа на не-бели медии. Но пренебрегването на факта, че промените са се случили много преди това, би било лоша услуга за тези създатели“, каза Ник Сам, писател за сайта за поп култура LGBTQIA+ Autostraddle. Тя отбеляза, че Черната пантера прави комичния си дебют през 1966 г., докато писанията на Октавия Бътлър обхващат набор от научна фантастика, фентъзи и ужаси.

 

 

😎„Винаги сме били тук“, пише Сам в имейл. „По-широката (и по-бяла) публика просто не винаги ни е виждала, така че съм развълнуван, че това започва да се променя.“

Има известно отблъскване, тъй като сюжетните линии на научната фантастика, фентъзито и ужасите се разнообразяват - както се вижда от реакцията на социалните медии към не-белите актьори, които са избрани в последните части на " Междузвездни войни ", адаптациите на " Властелинът на пръстените " и др.

 

 

„Това разстрои част от американското общество“, каза Лавендър, като припомни избора на Джон Бойега за ролята на Фин, черен щурмовик в „Силата се пробужда“ от 2015 г. „Защо в тази фантастична вселена с безброй планети и интелигентни видове няма да има Черен щурмовик, е въпросът?“

Грийн посочи едно оплакване, което е чул за превъзходството на белите герои в тазгодишния анимационен „ Спайдър-мен: Отвъд стиха на паяците. ”

„Те са свикнали да се виждат представени на екрана и сега, когато сме в положение, че всички са представени на екрана, те започват да се чувстват малко по-малко „представени“, каза той за такива критици. „И има усещане за заплаха от това. Има слой от тях, които смятат, че са изтласкани.“

 

Този вид мислене, съчетан с изпъкването на бели герои и сюжетни линии в по-ранните мейнстрийм заглавия на ужасите и научната фантастика, доведе до погрешно схващане сред някои, че чернокожата публика не се интересува или не трябва да се интересува от тези жанрове.

Сам каза, че е била „третирана по различен начин“, защото се е наслаждавала на „изперкало забавление“ в миналото, докато Грийн каза, че любовта му към анимето и комиксите е това, което някои хора биха нарекли „бяла простотия“. Но и те не са сами в своите интереси.

Развълнувани от много от сериалите и филмите, излезли през последните години, Лавендър, Грийн и Сам са нетърпеливи да видят какво може да последва, докато научната фантастика и разказването на ужаси се развиват с повече създатели на филми с цветнокожи.

 

Лавендър, който намира адаптацията на „Основата“ на Apple TV+ за „интересна поради проекцията на герои от BIPOC, които всъщност не са в романите“ на Айзък Азимов, каза, че иска „да види силни адаптации и оригинални произведения във всички спекулативни медии, написани от всички хора

Сам започна като по-скоро фен на научната фантастика и фентъзито, но през последните години обръща внимание на повече ужаси, до голяма степен поради „по-масовата поява на създателите на черни ужаси“.

 

👉Мислите ли, че скоро ще има жанр само за черни хора?

Източник: CNN

K-Beauty пролетен glow-up: 10 продукта, които Gen Z обожава 💅🌸
Доказаха, че човешки навик може да бъде опасен за здравето ни!🤩
В коя страна ще спрат Слънцето?🤔☀️
Тройка по никое време: Добродетели и религия в училище – да или не?💥
Вижте как ChatGPT спаси живота на жена!💥👀
Стани звездата на бала с тези 5 прически 💫💇‍♀️
Slay на бала: Най-trend рокли за випуск 2025, които ще те превърнат в звезда💫✨
Вижте най- trend-и абитуриентските костюми за мъже от випуск 2025!😎
Кak премина премиерата на "Thunderbolts*": Новата звезда на Marvel🎬💥
Олимпиадата на любовта слага край на индивидуалните изпитания в “Един за друг”🥰
Съжалява ли Асен Блатечки, че е оставил спорта, за да се занимава с актьорско майсторство?👀
VIRAL аромати по които GenZ откача👀😏
Тейлър Суифт с концерт в България?
Вдъхновяващата история на Емилия Кларк– Драконовото сърце, което победи смъртта🔥
Скандално: Защо от The Met Gala 2025  избраха черните костюми? 💥🤔
София посреща големия финал на “Sesame Турнири на волята” тази вечер⚔️💥
📰 Травма и шок: Жената, която откри, че е спала с брат си след ДНК тест! 😱
Кой донесе първи медал за България на световното първенство по борба?💪
Той е пропускал работа 6 години и НИКОЙ не е разбрал?
Нов конкурент на TikTok?! ВИЖТЕ!😱💥
Едуард от Hell’s Kitchen: Струвам повече от 100 бона!💥
NOVA представя документално риалити – „Домът на мечтите“💥🤩
Здрава кожа с д-р Макенджиева в The Voice Cast!✨
Марина от Hell’s Kitchen: „Мечтая за брак с Шкодров и собствен ресторант“🔥
Илиян Любомиров: Родителите най-много имат нужда от спокойствие👀🤩
Тя е "ЕКОСЕКСУАЛНА", но има ВРЪЗКА С ДЪРВО 😳🤯
Раздялата на Мъск с Амбър Хърд го промени до неузнаваемост!😲
124 светлинни години ни делят от планета с извънземен живот ?!👽👀
Провал ли е новият сезон на The White Lotus? 🎬👀
Нов кандидат за водещ на “Капките”. Кой е той? 👀😬
Тимъти Шаламе и Кайли Дженър заедно  на Coachella💖
Край на купона: 'The Sex Lives of College Girls' официално отменен след 3 сезона📽️
Геймърите откачиха: коя конзола ги накара да не стават от стола?🕹️
Разкриха каста за сериала Хари Потър. ВИЖТЕ!✨
Велики понеделник: Рестартът, от който не знаеше, че имаш нужда🌞👇
Бачорски за изневерите, парите и Hell’s Kitchen🔥