🌏Това е относително реална ситуация, тъй като продължаваме да научаваме все повече и повече за това, което е там горе. И въпреки че не е толкова драматичен или може би толкова вълнуващ като филмов сюжет, астрономите най-накрая разбраха какво изпраща мистериозен радиосигнал в космоса.👽👀
🌏Повтарящият се сигнал беше открит за първи път преди цяло десетилетие, като екипът беше объркан какво точно го причинява на земята. Учените публикуваха изследването си в списанието Nature Astronomy миналия месец, като използваха набор от технологии и устройства, за да стигнат до заключение.
👉🧐Сигналите предават радиоизлъчвания към Земята в продължение на около два часа всеки ден и се смяташе, че идват от съзвездието Голямата мечка – моделът на звездите в северното небе, а не влакчето на Блекпул.
🌏 В миналото астрономите са свързвали дългопериодични радиоизблици като този мистериозен само с неутронни звезди. Проучването им обаче постави изцяло нов акцент върху това, тъй като учените сега вярват, че повтарящите се радиосигнали може да идват от двойка мъртви звезди.
🌏Екипът ги проследи обратно до странна двоична система, съдържаща бялото джудже и червеното джудже звезден спътник, обикалящи толкова близо, че техните магнитни полета постоянно взаимодействат. По принцип, докато звездите се сблъскват една с друга на всеки два часа, те излъчват тези радиосигнали – обикновено мимолетни и с тенденция да продължават между секунди и няколко минути.
„Има няколко силно магнетизирани неутронни звезди или магнетари, за които е известно, че показват радиоимпулси с период от няколко секунди“, каза астрофизикът от Северозападния университет и съавтор на изследването Чарлз Килпатрик в изявление за EurekAlert!.
"Някои астрофизици също твърдят, че източниците могат да излъчват импулси на редовни интервали от време, защото се въртят, така че виждаме радиоизлъчването само когато източникът се върти към нас. Сега знаем, че поне някои дългопериодични радиопреходни процеси идват от двоични системи. Надяваме се, че това мотивира радиоастрономите да локализират нови класове източници, които могат да възникнат от двоични системи на неутронни звезди или магнетари. "
🌏Ръководителят на изследването, Айрис де Руйтер, добави:
„Беше особено страхотно да добавим нови парчета към пъзела. Работихме с експерти от всякакви астрономически дисциплини. С различни техники и наблюдения се приближихме малко по-близо до решението стъпка по стъпка."
Източник: LadBible
Източник снимки: : istock