Какво представлява женският гняв и как можеш да го контролираш?

282

Бисер Тошев

My Impact

Какви могат да бъдат последствията от потиснатия гняв?

Хаштагът #femalerage има над 300 милиона публикации в TikTok. Но какво точно означава той? В свят, в който в миналото жените са били принудени да потискат мнението и желанията си, това може да се разглежда като неизбежен обрат в развитието на обществото. Гневът е нормална емоция, която се изпитва (особено от групи, които са били потискани и виктимизирани).

@urfavezzz part 2 ? #fyp #femalerage #viral #hereditary #foryou #foryoupage #acting #actress ♬ Female rage - urfavezzz

Според данните, събирани от Gallup World Poll в продължение на 10 години и анализирани от BBC (British Broadcasting Corporation), през 2021 г. жените са били по-гневни от мъжете. Тази разлика се задълбочава в годините на пандемията, като в края на 10-годишния период жените получават с шест точки повече от мъжете.

Как се развива феноменът на женския гняв във времето, какви са първопричините за потиснатия женски гняв? Можем ли да се справим с него?

@thisisnotharleyvi

Thanks for the reminder ig? 😀

♬ оригинальный звук - Skvjita

Норми на поведение в обществото

Малките момиченца често се възпират да изразяват гнева си, тъй като се смята за неприемливо да крещят и викат. За тях обаче плачът в повечето случаи е приемливо поведение. В миналото плачът е бил присъщ на „женствеността“, докато викането и крещенето традиционно са били възприемани като „мъжки“ прояви на емоции. В модела на патриархалното общество това разбиране пренасяме и в зряла възраст: както на мъжете не е позволено да изразяват публично уязвимост или тъга, така и от жените се очаква да бъдат мили и послушни.

Промяна на нагласите

И тъй като разговорите за половите стереотипи и роли стават все по-открити, ние като общество осъзнаваме все повече как несъзнателното спазване на тези условности е повлияло и на двата пола.

Ерата на гнева

През последните няколко години огромното количество негативни новини за несправедливости, случващи се по света, се отразяват на много хора. Социалните медии ни дават предостатъчно информация и поводи да се чувстваме основателно гневни. Но, докато този гняв се изразява публично и е отражение на политическия и социалния климат на нашето време, потиснатият гняв е по-коварен. Това е онзи вид гняв, който кипи под повърхността, расте и се разраства, без да има възможност да се освободи. Този вид кипящ гняв се потиска, докато не се излее, обикновено върху най-близките ни хора: семейството, приятелите или партньора. В личния ни живот има безброй дребни преживявания, които подкопават нашата увереност, карат ни да се чувстваме недооценени или да се усещаме в безизходица.

Психологическа перспектива

Специалистите предупреждават, че феноменът на потиснатия женски гняв може да излезе на повърхността с токсични последици.

@gilmorestarz_ she deserved to go to harvard #parisgeller #gilmoregirls #fyp #edit #blowthisup #viral #xyzbca #femalerage #gilmoregirlstiktok #viralvideo #fyppppppppppppppppppppppp ♬ original sound - m - blair

Как се проявява

Тези чувства се проявяват първоначално чрез други симптоми, включително стомашно-чревно разстройство, мигрена, депресия и тревожност. Но, щом психотерапевтите накарат клиентите си да навлязат по-дълбоко от повърхностните симптоми на това, което се случва в живота им, се появяват безброй неподозирани чувства, които искат да излязат наяве. По своята същност потиснатият гняв се отрича, избягва или изтласква надолу в един психологически процес, който до голяма степен е несъзнателен. Гневът е вторична емоция, обикновено в отговор на ситуации, които са стресиращи, разстройващи или несправедливи. Потиснатият гняв се избягва несъзнателно.

Причините за потиснатия гняв

Травма в детството може да накара човек да скрие в себе си гнева, който е изпитвал, когато е бил безсилен. Ако не е било безопасно да се обсъжда това чувство по-нататък в живота му, потиснатият гняв е естественото следствие. Съществуват обаче и други обкръжаващи и генетични фактори, свързани с потиснатия гняв. Някои от тях включват: перфекционистични/невротични наклонности, борба с психични проблеми, злоупотреба с наркотици, преживяна хронична травма, травматични мозъчни увреждания, склонност към угодничество или високи нива на срамежливост.

Отрицателни ефекти

Потиснатият гняв може да има вредни физически последици - високо кръвно налягане, безсъние, сърдечни проблеми, по-висок риск от пристрастяване и хронични заболявания. Това може да доведе и до трудности с концентрацията, лошо представяне на работното място, апатия, по-ниско качество на взаимоотношенията и/или по-малко открита и честна комуникация.

Откриване на източника

Първата стъпка в справянето с прикрития гняв е да анализираш живота си, за да откриеш източника на гнева. Обикновено гневът е свързан с нещо в живота ти, на което трябва да обърнеш внимание. Наблюдавай кога и защо тялото ти става напрегнато. Това може да ти помогне да идентифицираш източника на гнева си. Гневът може да се прояви в тялото като стягане в гърдите, безсъние, главоболие, слаби крайници, болки в мускулите или умора.

Започни да си водиш дневник

Воденето на дневник ти помага да получиш достъп до подсъзнателните си мисли и чувства, да придобиеш по-дълбоко самосъзнание, а оттам и да стигнеш до корена/първопричината на това, което те ядосва, ако се затрудняваш да разбереш какво причинява емоцията.

Намери физически отдушник

Някои физически упражнения (вдигането на тежести, боксът, правенето на лицеви опори, бягането или карането на колело) могат да бъдат много полезни за преработването на гнева от емоциите на физическо ниво.

Съкрати стратегиите за „притъпяване“ или отвличане на вниманието

Алкохолът, пазаруването или гледането на телевизия помагат да притъпим чувствата си. Но след това може и да си по-объркан относно това как се чувстваш. Затова намали тези „отвличащи“ поведения.

Когнитивно-поведенческа терапия

Психотерапевтичните техники, като когнитивно-поведенческата терапия, могат да те научат как да разпознаваш отключващите фактори и да се справяш с тях, когато се появят.

Промяна в начина на живот

В крайна сметка е необходима цялостна промяна на начина на живот. Може да звучи обезкуражаващо, но с ангажимента да се изправиш пред чувството на гняв и да възприемеш стратегии за обработването му, ще можеш да се справяш с гнева си по-здравословно.

Източник: www.msn.com

Източник снимки: : istock

Източник снимки: : gettyimages

 

Нов конкурент на TikTok?! ВИЖТЕ!😱💥
Геймърите откачиха: коя конзола ги накара да не стават от стола?🕹️
Скандално: Защо от The Met Gala 2025  избраха черните костюми? 💥🤔
Николаос Цитиридис: Никога няма да дадем интервю заедно с Боряна👀
K-Beauty пролетен glow-up: 10 продукта, които Gen Z обожава 💅🌸
Доказаха, че човешки навик може да бъде опасен за здравето ни!🤩
В коя страна ще спрат Слънцето?🤔☀️
Тройка по никое време: Добродетели и религия в училище – да или не?💥
Вижте как ChatGPT спаси живота на жена!💥👀
Стани звездата на бала с тези 5 прически 💫💇‍♀️
Slay на бала: Най-trend рокли за випуск 2025, които ще те превърнат в звезда💫✨
Вижте най- trend-и абитуриентските костюми за мъже от випуск 2025!😎
Тейлър Суифт с концерт в България?
Кak премина премиерата на "Thunderbolts*": Новата звезда на Marvel🎬💥
Олимпиадата на любовта слага край на индивидуалните изпитания в “Един за друг”🥰
Съжалява ли Асен Блатечки, че е оставил спорта, за да се занимава с актьорско майсторство?👀
📰 Травма и шок: Жената, която откри, че е спала с брат си след ДНК тест! 😱
Кой донесе първи медал за България на световното първенство по борба?💪
Той е пропускал работа 6 години и НИКОЙ не е разбрал?
VIRAL аромати по които GenZ откача👀😏
Вдъхновяващата история на Емилия Кларк– Драконовото сърце, което победи смъртта🔥
София посреща големия финал на “Sesame Турнири на волята” тази вечер⚔️💥
Едуард от Hell’s Kitchen: Струвам повече от 100 бона!💥
NOVA представя документално риалити – „Домът на мечтите“💥🤩
Здрава кожа с д-р Макенджиева в The Voice Cast!✨
Тя е "ЕКОСЕКСУАЛНА", но има ВРЪЗКА С ДЪРВО 😳🤯
Марина от Hell’s Kitchen: „Мечтая за брак с Шкодров и собствен ресторант“🔥
Илиян Любомиров: Родителите най-много имат нужда от спокойствие👀🤩
Раздялата на Мъск с Амбър Хърд го промени до неузнаваемост!😲
Провал ли е новият сезон на The White Lotus? 🎬👀
Нов кандидат за водещ на “Капките”. Кой е той? 👀😬
Тимъти Шаламе и Кайли Дженър заедно  на Coachella💖
Край на купона: 'The Sex Lives of College Girls' официално отменен след 3 сезона📽️
Разкриха каста за сериала Хари Потър. ВИЖТЕ!✨
Велики понеделник: Рестартът, от който не знаеше, че имаш нужда🌞👇
Бачорски за изневерите, парите и Hell’s Kitchen🔥